Innovation Projects
Translate

Core Team

The Core team works on the project on a day-to-day basis.

Julia Byron, UX Design and Research • Design, Technology, & Innovation Fellows

Eleni Gesch-Karamanlidis, Communications • Design, Technology, & Innovation Fellows

Patrick McDonnell, Service Design • Design, Technology, & Innovation Fellows

Courtney Morgan, Content Strategist • Design, Technology, & Innovation Fellows

Lincoln Neiger, Service Design • Design, Technology, & Innovation Fellows

Jake Paul, Developer • Design, Technology, & Innovation Fellows

Cathryn Rowe, UX & UI Design • Design, Technology, & Innovation Fellows

Sarah Rudder, Developer • Design, Technology, & Innovation Fellows

Sarah Shields, Project Manager • Design, Technology, & Innovation Fellows

Happiness Kisoso, Project Manager • Development Services Department

Julia Robbins, Business Systems Analyst • Development Services Department

Greg Hand, Manager • Development Services Department

Richard Russell, Manager • Development Services Department

Ryan Locke, Business Systems Analyst • Communications and Technology Management

Amita Rajagopalan, Quality Assurance • Communications and Technology Management

Surya Rathanlal, Developer • Communications and Technology Management

Alex Rodriguez, Developer • Communications and Technology Management

Anne Whitlock, Senior Business Systems Analyst • Communications and Technology Management

Stacey Wuest, Manager • Communications and Technology Management

Advisory Team

The Advisory team meets for regular sprint reviews.

Jacquie Hrncir • Austin Center for Events

Shawn Lincoln • Austin Code

Krisha Allen • Austin Fire Department

Pauline Doescher • Austin Fire Department

Lt. Gary Meyer • Austin Fire Department

Richard Schaffner • Austin Fire Department

Paloma Amayo-Ryan • Austin Transportation

Nan Brown • Austin Transportation

Isaiah Lewallen • Austin Transportation

Greg Pepper • Austin Transportation

Jason Redfern • Austin Transportation

Terri Roberts • Austin Transportation

Bill Ficke • Austin Water

Sonia Johnson • Austin Water

John McCulloch • Austin Water

Maya Coleman • Communications and Technology Management

John Cook • Communications and Technology Management

Cory Dodds • Communications and Technology Management

Sean McClurkan • Communications and Technology Management

Regina Melomo • Communications and Technology Management

Ashley Parsons • Communications and Technology Management

Del Randall • Communications and Technology Management

Molly Scarborough • Communications and Technology Management

Sara Smith • Communications and Technology Management

Sylvia Arzola • Development Services Department

Kyle Boisjoli • Development Services Department

Rachel Crist • Development Services Department

Brenda De La Garza • Development Services Department

Brandi Glaser • Development Services Department

Rodney Gonzales • Development Services Department

Randi Jenkins • Development Services Department

Andy Linseisen • Development Services Department

Melissa Martinez • Development Services Department

Cheryl Van Allen • Development Services Department

Carl Wren • Development Services Department

Nga Dao • Public Health

Marcel Elizondo • Public Health

Richard Hinds • Public Health

Samantha Oldham • Public Health

Brian Morris • Public Health

Robert Wright • Public Health

Ann McCracken • Watershed Protection Office

Sylvia Pope • Watershed Protection Office

For a complete list of team members and roles, check out our Google Doc.